28 iunie 2026

"Made in Serbia" (I)

24 iunie 2026: Ziua I - Acomodarea
După ani îndelungați de tatonări și de renunțări, iată-mă în fața unui vis împlinit!
Așa că, dimineața devreme, sub amenințarea ploii, a avut loc joncțiunea celor patru protagoniști ai expediției pe plaiuri sud-dunărene la vecinii sârbi, mai precis pe legendarul râu Gradac ca oaspeți ai la fel de legendarului Sașa Bencun "Roka".
Doi dintre cei prezenți, Claudiu și Andrei, cu "vechi" state de plată pe Gradac, iar Bogdan și cu mine ca "nou-veniți". 
Personal nu știam la ce să mă aștept, dar vă pot spune sigur că întreg grupul s-a rugat de vreme frumoasă.
Drumul  a decurs fără incidente așa că am ajuns cu bine în parcarea mănăstirii Lelici unde la scurt timp a apărut și Sașa.
Un scurt schimb de amabilități și iată-ne în drum spre cabană. Un drum dificil dar pe care Sașa îl parcurge ca un adevărat profesionist off-road!
Ajuns la cabană nu m-am putut abține să nu remarc frumusețea locului și munca asiduă depusă pentru amenajarea și întreținerea cabanei!
Evident, râul și natura înconjurătoare de o frumusețe aparte!
O scurtă acomodare urmată de un brunch copios și apoi, cum altfel, pregătirea pentru pescuit.
Echipați, am format echipe de câte doi, un "veteran" și un "novice" pentru a explora și a cunoaște râul.
Personal am fost "preluat" de către Claudiu și am pornit la explorarea părții din amonte, în timp ce Andrei și Bogdan au pornit la explorarea părții din aval.
Din start, încă din debutul expediției, am declarat că indiferent de rezultate voi pescui cu muște din producție proprie: muște uscate dar și ... streamere.
Am pornit, urmând să aplicăm metoda de pescuit "prin depășire": un "loc" Claudiu, un "loc" eu și tot așa.
Prima impresie a fost a unui râu frumos, de tip chalk stream, cu apă limpede, substrat de pietriș și nisip fin, relativ ușor din punct de vedere al deplasării față de alte râuri cunoscute mie. În completare, Cladiu a sesizat că râul are un nivel mai scăzut față de altădată în aceeași perioadă a anului!
În calitatea sa  de "gazdă", Claudiu, mi-a transmis diverse informații despre ce și cum demonstrându-și calitățile prin primele capturi.
A venit și în dreptul meu momentul primei capturi! Am fost uluit de mărimea păstrăvului prins, fără să știu ce mă așteaptă!
16:20 (ora locală): Câteva lansări cu un emerger producție proprie și din străfundurile unui tău se ridică o namilă ce nu cruță musca și e la capăt de leader! Lanseta "chiflă" dar își face datoria din plin! Strunesc cu greu namila și după minute bune de drill am în minciog cel mai mare păstrăv al vieții! Record personal! Undeva la 35-40 cm! Nu-mi vine să cred!
Pornim mai departe explorând mai toate cotloanele râului, fără alte rezultate notabile în dreptul meu în afară unor ratări.
Un tunet îndepărtat ne cam dă fiori!
Capăt de drum la izvoarele râului. 
Ne-am întors, "culegându-l" de pe drum pe Bogdan care ne-a împărtășit experiențele sale, copleșit fiind ca și mine de altfel de mulțimea și mărimea păstrăvilor.
Ajunși în fața cabanei am continuat pescuitul în încercarea noastră de a păcăli mulțimea de păstrăvi vizibili în apa râului.
În dreapta Andrei și "locul" său, în stânga Bogdan și viitorul său "loc". 
Asist, "în direct", la un drill îndelungat și la un nou record personal al lui Andrei: un frumos păstrăv de 50 cm!...după care am o "sclipire" și schimb emergerul cu o imitație de efemeră și sub ochii lui Sașa, venit să ne încurajeze dar și să se informeze cu privire la rezultatele noastre, "extrag" din apropierea malului opus doi-trei păstrăvi de dimensiuni apreciabile! Nu-mi vine să cred!
De precizat coloritul interesant al unora dintre acești păstravi: o combinație ce aduce mult cu păstrăvul marmorat! Am înțeles de la Sașa că ar fi o formă de hibridizare!?
Mai apoi, cu toții am asistat cu puțin timp înaintea expirării programului de pescuit la reușita unor tineri pescari sârbi: o piesă de peste 40 cm!
Ora 20:00 (ora locală) aduce și sfârșitul zilei de pescuit conform programului existent la nivel de râu!
A urmat o cină copioasă transformată într-o "conferință de presă" unde cu toții ne-am expus părerile și trăirile. 
Urmează o nouă zi!















Până la o nouă postare, lansări precise și pești pofticioși!


3 comentarii:

  1. Bogdan Gozman28.06.2026, 07:45

    Super experiență si foarte frumos descris, Adi. Așteptăm si desfășurarea celorlalte zile

    RăspundețiȘtergere
  2. Bogdan Gozman28.06.2026, 09:28

    Un singur lucru ar mai lipsi din descrierea asta frumoasă: încă un pescuit 😀

    RăspundețiȘtergere