28 iunie 2026

"Made in Serbia" (II)

25 iunie 2026: Ziua II - Arșiță mare
Am trecut atât de prima, cât și de a doua tinerețe așa că de cele mai multe ori somnul de dimineață mă ocolește. 
La fel am pățit și-n această deplasare! Zorii m-au găsit treaz și tiptil-tiptil m-am strecurat în afara cabanei pentru a nu-mi trezi companioni și gazdele.
Licența de pescuit (permisul/zi) ne aștepta așa că nu a trebuit decât să mă echipez și să plec pe apă.
Mi-am propus ca până la ora micului dejun să nu plec din apropierea cabanei.
Câteva lansări și pe mal își face apariția Andrei în plin atrenament de dimineță (alergare montană) care mă îndrumă să încerc la streamere.
Nu ezit și trec la treabă, mai ales că aveam în cutie streamere ușoare cu potențial de lansare chiar și cu lanseta de clasă #3 din dotare.
Ce a urmat? Spectacol!
Foarte puține recuperări n-au fost urmate de urmăriri! Evident în final au apărut și capturile!
Unele mai frumoase decât altele!
Ca o notă anecdotică: de nicăieri apare un câine, un tânăr brac german, neastâmpărat nevoie mare și cu chef de joacă! N-am mai putut scăpa de el: pe mal, în apă; aportând fie o piatră din albia râului, fie vreo creangă! Inițial am crezut că proprietarul este pe aproape, dar după ce întreaga zi m-a și ne-a însoțit ne-am dat seama că este pierdut... Sașa a depus toate eforturile pentru a fi recuperat!
Și chiar în atare condiții păstrăvii au atacat streamerul făcându-mă fericit!
De remarcat prezența ranger-ului care a verificat licența de pescuit!
Ora micului dejun și al unei scurte informări cu privire la programul zilei.
Am schimbat locația dar nu și echipa așă că iată-mă din nou cu Claudiu de data aceasta în aval de cabană.
Până la intrarea pe apă ne-am bucurat de priveliște și am discutat una-alta legat de pescuitul în zonă.
Intrat pe apă am avut parte de o primă ratare și mai apoi nimic.
Soarele din ce în ce mai sus și o dată cu el o căldură "nesănătoasă".
Și chiar dacă porțiunea explorată era deosebit de "ofertantă" a trebuit să mă mulțumesc doar cu priveliștea și doi păstrăvi..
Ajuns la cabană aveam să mă întâlnesc cu Andrei și cu Bogdan care se plângeau de același lucru: lipsa apetitului păstrăvilor! Concluzie clară: canicula-i de vină! Și de unde mai ieri stăteam sub semnul fricii de ploaie, astăzi ne plângem de prea multă căldură! 
O repriză de odihnă colectivă și diverse discuții între noi și cu Sașa, după care în jurul orei 17 (ora locală) am pornit din nou în amonte de cabană.
Foarte rapid am avut o captură, urmată la scurt timp de o alta și mă gândeam că-mi spăl "rușinea" sesiunii de dimineță!
Dar n-a fost să fie așa! Canicula își spunea cuvântul din nou!
Întors la cabana, nu înainte de a mă reîntâlni cu bracul, aveam să dau peste Bogdan și Andrei instalați pe locurile lor. "La staționar" cum bine a etichetat sub formă de glumă, Claudiu!
Credeam că vom repeta isprava din seara trecută! 
Dar n-a fost să fie așa! Canicula a învins! Nici o captură! 
Ora 20:00 (ora locală) ne-a scos de pe apă.
Reuniți în jurul cinei, la fel de gustoasă și abundentă ca cea din seara trecută, ne-am "lins rănile" cu gândul la revanșa din ziua următoare!
Urmează o nouă zi! 


















Până la o nouă postare, lansări precise și pești pofticioși!